Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym

Od 2 do 10 sierpnia Kazimierz Dolny po raz kolejny będzie gościć wybitnych twórców kina oraz pasjonatów sztuki – nie tylko filmowej.  

Filmem otwarcia, który zainauguruje tegoroczną, ósmą już edycję Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, będzie polska premiera filmu „Zimowy sen” w reżyserii Nuri Bilge Ceylan, który zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Na Dwóch Brzegach zobaczymy jak zwykle najlepsze filmy wyselekcjonowane na polskich i zagranicznych festiwalach, premiery i obrazy, które odegrały znaczącą rolę w rozwoju światowej kinematografii, jak również spektakle, wystawy, spotkania z twórcami i wydarzenia z innych dziedzin kultury.

Świat pod namiotem zaprezentuje zestaw filmów, pokazujących najnowsze trendy sztuki filmowej z całego świata. Zobaczymy tu m.in. „Dyplomację” V. Schlöndorffa, „Psie pole” L. Majewskiego, „W imię” M. Szumowskiej. W przeglądzie z cyklu Na krótką metęzaprezentowane zostaną polskie i zagraniczne filmy krótkometrażowe, wśród nich wiele nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach. W sekcji Retrospektywy reżyserskie główną bohaterką tegorocznego festiwalu będzie Małgorzata Szumowska i jej filmy m. in. „Ono”, „33 sceny z życia”, „W imię”, natomiast gościem tegorocznego cyklu I Bóg stworzył aktora będzie tym razem Andrzej Chyra.

W ramach Lekcji kina odbędą się spotkania z Allanem Starskim – scenografem, laureatem Oskara, Janem Kantym Pawluśkiewiczem – autorem takich przebojów muzycznych jak „Tango Anawa”, „Dni, których nie znamy”, muzyki filmowej do filmów „Wodzirej”, „Pułkownik Kwiatkowski”, czy ostatnio „Papusza”, a także z Małgorzata Szumowską i Tadeuszem Sobolewskim – krytykiem filmowym, który z Grażyna Torbicką współtworzy i prowadzi program Kocham Kino.

W pokazach sekcji Wielkie kino na Małym Rynku zobaczymy wyselekcjonowane filmy ostatniego sezonu m.in. „Papusza” J.Kos-Krauze, K.Krauzego, „Ida” P. Pawlikowskiego, „Bilet na księżyc” J. Bromskiego, „Tylko kochankowie przeżyją” J. Jarmuscha.

Festiwal Dwa Brzegi to nie tylko święto filmu – w jego programie znajdziemy także wystawy oraz spotkania z twórcami i gośćmi Festiwalu. W  tym roku spotkania m.in. z Moniką Jaruzelską, Małgorzatą Potocką, Omeną Mensah, Jerzym Bralczykiem, Stanisławem Soyką i Jerzym Majewskim. Dopełnieniem całości jest jak zwykle muzyka. Tym razem w organizację muzycznej części Festiwalu włączył się Dom Cooltury Korzeniowa i Galeria Klimaty, tak więc oprócz koncertów na rynku, będzie można posłuchać muzyki również w bardziej kameralnej atmosferze w Przystanku Korzeniowa przy ul. Doły i w stodole w Mięćmierzu. Muzycznymi gośćmi Festiwalu będą m.in. Stanisław Soyka i Adam Strug, zespoły: Miąższ, Tymon & The Transistors, Dziady Kazimierskie, a także Katarzyna Cicha, Ifi Ude, Piła i Harfa – Termostaty. Znajdzie się również coś dla miłośników muzyki klasycznej – koncert Młodej Polskiej Filharmonii, koncert „Polonezy” w wykonaniu orkiestry dętej oraz oczywiście koncerty organowe w kościele farnym.

Kazimierz Dolny noclegi zaprasza!


Możliwość komentowania jest wyłączona.