ADRES:
Bulwary Dietla
Krynica Zdrój
tel. +48 18 471 53-03.
Godziny pracy Muzeum:
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – sobota: 10:00- 13:00, 14:00- 17:00,
Niedziela: 10:00 – 13:00, 14:00 – 17:00.
Wstęp:
Opłata normalna: 10 zł
Opłata ulgowa: 6 zł
Dzień wolny od opłat za wstęp: środa
Stała wystawa prac Nikifora związanego i czerpiącego natchnienie z krajobrazów Krynicy Zdrój oraz wystawy okresowe prac artystów nieprofesjonalnych.
W 1995 roku w willi „Romanówka” w Krynicy otwarto Muzeum Nikifora. W pięknych i kameralnych wnętrzach zaprezentowano kilkadziesiąt prac tego artysty, w tym wiele z okresu międzywojennego, uznawanego za najlepszy okres w jego twórczości artystycznej.
Aktualna wystawa, inaugurująca działalność placówki Muzeum Nikifora w willi „Romanówka” w Krynicy, jest najszerszą prezentacją twórczości artysty w Polsce.
Dzieła zostały wybrane i zaprezentowane tak, aby prace najbardziej wartościowe pod względem artystycznym, przedstawić również wszystkie okresy twórczości Nikifora z Krynicy, techniki jakie wykorzystywał oraz charakterystyczne dla Jego twórczości cykle tematyczne.
Do najstarszych i niepowtarzalnych , unikalnych dzieł, prawdopodobnie z okresu I wojny światowej, należą „Autoportret potrójny” i wieloobrazkowa kompozycja „Uzdrowienie chorej”, jak również sceny wojskowe i wojenne.
Z lat dwudziestych i trzydziestych, (lat świetności artysty)pochodzą wykonane akwarelą sceny we wnętrzach cerkwi i kościołów, kuchnie, urzędy i posterunki, banki i fabryki dolarów, pejzaże górskie z okolic Krynicy, dworce i stacyjki kolejowe, autoportrety, architektura fantastyczna. Wśród prac z lat po II wojnie na szczególną uwagę zasługują rysowane kredkami chorągwie postaciami świętych.
Ważną częścią ekspozycji są rzeczy i pamiątki osobiste i warsztat pracy Nikifora z krynicy, między innymi skrzynki i kasety na farby oraz używane pędzle, różne kawałki papieru, również pieczęcie i stemple, które podkreślić miały ważność obrazka, nadać mu znaczenie urzędowego dokumentu.
Listy proszalne i błagalne, stanowiące wizytówkę malarza oraz własnoręcznie narysowany modlitewnik. Szczególnie istotnym eksponatem jest skrzynia Nikifora, „skarbiec” artysty, w której przechowywał swoje dzieła, i która niejednokrotnie była Jego jedynym miejscem do spania i i odpoczynku.
Portrety fotograficzne artysty wykonane zostały przez Mariana Włosińskiego, prawnego opiekuna Nikifora w ostatnich latach Jego życia.
Każdy odwiedzający Krynice powinien odwiedzić to miejsce, aby poczuć klimat i odkryć historię Krynicy Zdrój.