Galeria Sztuki „Romanówka”

ADRES:

Bulwary Dietla

Krynica Zdrój

tel. +48 18 471 53-03.

Godziny pracy Muzeum:

Poniedziałek: nieczynne

Wtorek – sobota: 10:00- 13:00, 14:00- 17:00,

Niedziela: 10:00 – 13:00, 14:00 – 17:00.

 

Wstęp:

Opłata normalna: 10 zł

Opłata ulgowa: 6 zł

Dzień wolny od opłat za wstęp: środa

 

 

Stała wystawa prac Nikifora  związanego i czerpiącego natchnienie z krajobrazów Krynicy Zdrój oraz wystawy okresowe prac artystów nieprofesjonalnych.

W 1995 roku w willi „Romanówka”  w Krynicy otwarto Muzeum Nikifora. W pięknych i kameralnych wnętrzach zaprezentowano kilkadziesiąt prac tego artysty, w tym wiele z okresu międzywojennego, uznawanego za najlepszy okres  w jego twórczości artystycznej.

 

Aktualna  wystawa, inaugurująca działalność placówki Muzeum Nikifora w willi „Romanówka” w Krynicy, jest najszerszą prezentacją twórczości artysty w Polsce.

 

Dzieła zostały wybrane i zaprezentowane  tak, aby prace najbardziej wartościowe pod względem  artystycznym, przedstawić również wszystkie okresy twórczości Nikifora z Krynicy, techniki jakie wykorzystywał  oraz charakterystyczne dla Jego twórczości cykle tematyczne.

 

Do najstarszych i niepowtarzalnych , unikalnych dzieł, prawdopodobnie z okresu I wojny światowej, należą „Autoportret potrójny” i wieloobrazkowa kompozycja „Uzdrowienie chorej”, jak również sceny wojskowe i wojenne.

 

Z lat dwudziestych i trzydziestych, (lat świetności artysty)pochodzą wykonane akwarelą sceny we wnętrzach cerkwi i kościołów, kuchnie, urzędy i posterunki, banki i fabryki dolarów, pejzaże górskie z okolic Krynicy,  dworce i stacyjki kolejowe, autoportrety, architektura fantastyczna. Wśród prac z lat po II wojnie na szczególną uwagę zasługują rysowane kredkami chorągwie  postaciami świętych.

 

Ważną częścią ekspozycji są rzeczy i pamiątki osobiste i warsztat pracy Nikifora z krynicy, między innymi  skrzynki i kasety na farby oraz używane pędzle, różne kawałki papieru, również pieczęcie i stemple, które podkreślić miały ważność obrazka, nadać mu znaczenie urzędowego dokumentu.

 

 

Listy proszalne i błagalne, stanowiące  wizytówkę malarza oraz  własnoręcznie narysowany modlitewnik. Szczególnie istotnym eksponatem jest skrzynia Nikifora, „skarbiec” artysty, w której przechowywał swoje dzieła, i która niejednokrotnie była Jego jedynym miejscem do spania i i odpoczynku.

 

Portrety fotograficzne artysty wykonane zostały przez Mariana Włosińskiego, prawnego opiekuna Nikifora w ostatnich latach Jego życia.

Każdy odwiedzający Krynice powinien odwiedzić to miejsce, aby poczuć klimat i odkryć historię Krynicy Zdrój.

 

krynica zdrój noclegi w centrum, Krynica Zdrój pensjonaty, Krynica hotel, agroturystyka krynica, Krynica zdrój kwatery

Możliwość komentowania jest wyłączona.