Na zaproszenie rotarian

Dzieci z Ukrainy odpoczywały w naszym kraju. Przyjechały na zaproszenie zamojskich rotarian. Roztocze noclegi zaprasza.

Inicjatorem i fundatorem projektu pomocy są kluby rotariańskie z Zamościa i Olsztyna. Ze względów organizacyjnych, 25 dzieci zakwaterowanych było w Morągu na Mazurach, jednak transportem dzieci, zbiórką funduszy i koordynacją zajmowali się członkowie Rotary Club Zamość.

Jak nam powiedział Ryszard Łuczyn, prezydent Zamojskiego Klubu Rotariańskiego, najtrudniejsze było dotarcie do dzieci rzeczywiście potrzebujących. Tutaj – powiedział nam prezydent Łuczyn – kryterium zostało ustalone jednoznacznie.
– Wyjazd na wakacje do Polski od samego początku pomyślany był jako pomoc dla dzieci z tych rodzin, w których ktoś bliski został zabity albo zaginął w walkach trwających obecnie na Ukrainie – przypomniał Łuczyn

Jak zaznacza Łuczyn, listy poszkodowanych rodzin są na Ukrainie utajnione, jednak dzięki pomocy rotarian z Kijowa, udało się zebrać i przywieźć do Polski naprawdę doświadczone przez wojnę dzieci. Wśród nich np. chłopak, którego brat zginął podczas lotu rozpoznawczego nad wschodnią Ukrainą.

– Dzieci były zakwaterowane w domu dziecka w Morągu – informuje jedna z opiekunek, lekarz Myroslava Novosilska z lwowskiego klubu rotariańskiego. – W trakcie dwutygodniowego pobytu w Polsce dzieci pływały w mazurskich jeziorach, zwiedzały też Gdańsk, Malbork i Olsztyn. Dzięki współpracy rotarian ze Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym w Olsztynie, dzieci przeszły specjalistyczne badania lekarskie. Teraz jesteśmy w Zamościu – powiedziała nam wczoraj dr Novosilska.

Ukraińskie dzieci odpoczywały w Polsce w dniach 4 – 18 sierpnia. Wczoraj, przed powrotem do domu otrzymały prezenty ufundowane przez zamojskich przedsiębiorców: Piotra Magdziaka z Hurtowni AGD, Annę Stawikowską z firmy Gusst oraz Annę i Andrzeja Załęckich z Hurtowni AZET.


Możliwość komentowania jest wyłączona.