Piękne szlaki piesze i rowerowe na Dolnym Śląsku

kwatery

wymarzone

urlop

wczasowisko

turystycznie

Na terenie najpiękniejszych krajobrazowo partii Sudetów, ich pogórza i przedgórza, przebiegają bardzo atrakcyjne, dobrze oznakowane szlaki turystyczne. Nie brakuje tu także schronisk górskich, dzięki czemu podczas wędrówki nie trzeba martwić się o posiłek i nocleg. Karpacz noclegi. Liczne szlaki biegną przez parki narodowe, rezerwaty i parki krajobrazowe. Same Sudety to kilkadziesiąt szlaków turystycznych. Najważniejsze szlaki turystyczne Dolnego Śląska to:

 • Europejski Dalekobieżny Szlak Długodystansowy (E3), który w drodze od Atlantyku do Morza Czarnego przemierza polskie Sudety na odcinku od Jakuszyc do Boboszowa Karpacz pensjonaty,
 • Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza prowadzący od Świeradowa Zdroju do Paczkowa przez najciekawsze partie gór,
 • Szlak Zamków Piastowskich, na którym znajduje się 15 obiektów (zaczyna się on przy zamku Grodno w Zagórzu Śląskim, prowadzi przez największy zamek śląski Książ, zamek w Bolkowie, zamek Bolczów, Jelenią Górę, Wleń i kończy się na zamku Grodziec).
 • Szlak Wygasłych Wulkanów z Legnickiego Pola do Złotoryi, z Bielawy przez Góry Sowie i ziemie kłodzką w Masyw Śnieżnika,
 • Szlak im. Ułanów Legii Nadwiślańskiej wiodący przez bogate w zbytki Przedgórze Sudeckie i Pogórze Wałbrzyskie,
 • szlak archeologiczny, który prowadzi doliną Baryczy, a następnie malowniczymi Wzgórzami Trzebnickimi.
 • Równie interesujące są szlaki w Masywie Ślęży Karpacz wille.

Turysta, który chce zwiedzić Dolny Śląsk szybciej i intensywniej, może wybrać się na wycieczkę rowerem. W ostatnich latach w odpowiedzi na wzrost liczby użytkowników jednośladów dolnośląskie samorządy zadbały o umożliwienie im swobodnego poznawania regionu na dwóch kółkach. Powstały doskonałe ścieżki rowerowe o różnej skali trudności. Nie przypadkiem, każdego roku w regionie gości zawodowy peleton renomowanego wyścigu Tour de Pologne noclegi Karpacz.

Ale nie tyko zawodowcy lecz również „amatorzy” dwóch kółek znajdą tu coś dla siebie, m.in. świetnie oznakowane i malownicze szlaki okolic:
 • Szklarskiej Poręby (zwanej „zagłębiem rowerowym”),
 • Karpacza,
 • Lwówka Śląskiego,
 • czy rowerową obwodnicę Jeleniej Góry.
Świetnie oznakowane trasy czekają rowerzystę w Rudawach Janowickich, Górach Sowich, Stołowych, w Masywie Śnieżnika, czy w Górach Kamiennych noclegi w Karpaczu. W powiecie kamiennogórskim trasy podzielono na dwie kategorie: ogólnie dostępne dla turystyki rodzinnej oraz szlaki dla zaawansowanych rowerzystów (typu MTB) z wykorzystaniem wyłącznie rowerów górskich, podobne rozwiązanie zastosowano w Szczawnie Zdroju. Na Słonecznej Polanie znajdują się trasy rowerowe w tym profesjonalny tor do zjazdu MTB. Od kilku lat rozgrywane są tam zawody Grand Prix MTB, a w roku 2004 odbyły się nawet Mistrzostwa Europy w tej dyscyplinie. Okolice Wrocławia również zapraszają na rowerowe przejażdżki – na Wzgórza Trzebnickie, czy w Masyw Ślęży. Sam Wrocław posiada ciągnące się kilometrami, przystosowane do rowerowych spacerów trasy na odrzańskich wałach. W trakcie realizacji jest projekt dotyczący stworzenia na Dolnym Śląsku strategicznego odcinka transeuropejskiego szlaku rowerowego – EuroVelo nr 9 (zwanego też Szlakiem Bursztynowym) biegnącego od Gdańska, przez Wielkopolskę, Dolny Śląsk, Czechy, Austrię, Słowenię, do Puli w Chorwacji.

Możliwość komentowania jest wyłączona.