Radni i wójt w obronie fiakrów

Dwa tygodnie temu w siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego spotkali się m.in.przedstawiciele fiakrów, władz gminy, starostwa i organizacji broniących praw zwierząt, by ustalić co dalej z przewozami do Morskiego Oka. Małe Ciche noclegi zaprasza.Na niedawnej komisji ekonomiki w Bukowinie Tatrzańskiej wywiązała się dyskusja odnośnie spotkania w TPN-ie. Radni i wójt jednogłośnie stają w obronie fiakrów i chcą, by przewozy konne zostały utrzymane. Popierają też pomysł wprowadzenia elektrycznego zasilania wozów, co pozwoliłoby odciążyć konie. Stanisław Łukaszczyk zaznacza, że nie wszystkie organizacje są skłonne do prowadzenia dialogu w tym kierunku. Przyznaje, że na spotkaniu w TPN-ie niektórzy obrońcy praw zwierząt przedstawili jednoznaczne stanowisko, by od 1 listopada całkowicie zlikwidować przewozy do Morskiego Oka. – Dla mnie jest to całkowicie niezrozumiałe. To nie jest temat, który załatwia się w ten sposób, a z niektórymi organizacjami po prostu nie ma innej rozmowy – mówi Stanisław Łukaszczyk. – Odkąd pamiętam, koń służył do pracy i trzeba było o niego dbać. To zwierzę pociągowe i ma genetyczne uwarunkowania, by pracować – przekonuje. Dodaje, że gmina powinna robić wszystko, by nie doszło do likwidacji przewozów.

Działania podejmowane przez obrońców zwierząt budzą kontrowersje wśród władz Bukowiny. Wójt wspomina, że kiedy organizacje prozwierzęce organizowały protest na drodze do Morskiego Oka, gmina musiała się do tego odpowiednio przygotować i zorganizować służy porządkowe. – Zostały na to przeznaczone pieniądze publiczne, a główny organizator nawet na to spotkanie nie przyjechał – opowiada. – To co dzieje się wokół przewozów jest bardzo niepokojące. Obawiam się, że jeśli dalej pójdzie to w tym kierunku, to za chwilę zbierze się kolejna grupa ludzi, którzy wpadną na jakiś nierealny pomysł i dojdą do wniosku, że np. owce meczą się podczas wypasu – ironizuje Stanisław Łukaszczyk. Zdaniem wójta zarzuty obrońców o męczeniu koni w Morskim Oku są tendencyjne i nieuzasadnione. Podkreśla, że obrońcy zwierząt wzięli pod lupę fiakrów, podczas gdy nie przeszkadza im na przykład to, że w innych miejscach organizuje się zawody i gonitwy konne, w których zwierzęta podejmują morderczy wysiłek.

– Jeśli obrońcy zwierząt doprowadzą do likwidacji przewozów do Morskiego Oka, to niech się podpiszą pod tym, że prawie 300 koni zabiją. Niech mają tego świadomość – stwierdza Witold Gogola, radny Czarnej Góry.


Możliwość komentowania jest wyłączona.