Świętokrzyskie płynie do Warszawy

Wydarzenie to będzie doskonałą okazją do poznania walorów turystycznych ziemi świętokrzyskiej oraz zaznajomienia się z tradycjami tego regionu. Warto przyjść i rozsmakować się w słynących
z ekologicznej uprawy jabłkach sandomierskich oraz śliwkach szydłowskich, a dla zwolenników warzyw nie zabraknie żurawnickich ogórków kwaszonych czy potraw z fasoli korczyńskiej. Dla spragnionych – woda mineralna z Buska Zdroju oraz herbaty ziołowe z Koperni. Jeśli ktoś będzie miał ochotę zabrać świętokrzyskie smaki do domu na pewno znajdzie coś dla siebie z szerokiej oferty przetworów owocowo-warzywnych z Nieprowic. A wszystko to przy występach świętokrzyskich kapel folklorystycznych Działoszacy i Ponidzie oraz kobiecego zespołu śpiewaczego Kozubowianki. Zaplanowane są też występy artystyczne: Jerzego Filara z 5-letnią córeczką oraz Bronisława Opałko, artysty kabaretowego, występującego pod pseudonimem Genowefa Pigwa. Organizatorzy przygotowali też nie lada gratkę dla miłośników piosenki poetyckiej.
Z ziemi świętokrzyskiej do Warszawy
Organizatorzy I Flisa postanowili odtworzyć drogę cokołu sprzed prawie 400 lat. Trzon Kolumny Zygmunta, pomnika ufundowanego przez króla Władysława IV w hołdzie swojemu ojcu Zygmuntowi III Wazie, został wykonany w Kamieniołomie Chęcińskim, a następnie drogą wodną trafił do Warszawy. Całość monumentu ujrzała światło dzienne w 1644 roku.
Replika trzonu kolumny, w poniedziałek uroczyście odprawiona z Nowego Korczyna przez delegację samorządowców świętokrzyskich na czele z Adamem Jarubasem, marszałkiem województwa świętokrzyskiego, jest już w drodze do stolicy. Łódź z kolumną na pokładzie dopłynie do Warszawy 13 września, gdzie o godz. 13.30 kolumna będzie przekazana Michałowi Olszewskiemu, wiceprezydentowi miasta stołecznego. Następnie replika kolumny powozem konnym dotrze na Saską Kępę, a tam pod czujnym okiem grafficiarzy zostanie poddana graficznej metamorfozie. Świętokrzyskie noclegi zapraszają.


Możliwość komentowania jest wyłączona.