Pierwotnie Kotlinę Zakopiańską porastały lasy, na której budowano sezonowe osady pasterskie. W XVI wieku osady zostały przekształcone w wieś. Pierwsze wzmianki o Zakopanem pochodzą z roku 1564. W 1772 r. miejscowość została zagarnięta przez Austiaków, którzy sprzedali ją w 1824 r. rodzinie Homolacsów. Wówczas rozwijały się tu przede wszystkim kuźnice. W połowie XIX wieku wieś zaistniała jako miejscowość letniskowa. Od lat 70-tych XIX stulecia Zakopane zaczęło być znane jako miejscowość lecznicza. W 1873 roku powstało Towarzystwo Tatrzańskie. Jego współzałożycielem był Tytus Chałubiński – lekarz, przyrodnik, człowiek aktywnie promujący Zakopane pensjonaty. W 1885 r. wybudowano pierwszy hotel „Pod Giewontem”.
Dalszy rozwój miasteczka nastąpił z chwilą wybudowania drogi do Nowego Targu oraz doprowadzenia linii kolejowej z Chabówk w 1899 r. Na początku XX w. zaczęła tu przyjeżdżać „śmietanka” artystyczna, na czele ze Stanisławem Witkiewiczem. Zakopane wille
W latach międzywojennych zbudowano skocznię pod Krokwią, na której odbywały się Narciarskie Mistrzostwa Świata FIS. W 1933 roku miejscowości nadano prawa miejskie. Podczas II wojny świtowej hitlerowcy próbowali stworzyć narodowość góralską „goralenvolk”, co zostało przyjęte przez górali z dużym oporem. Zakopane pokoje do wynajęcia
Jednak największym wydarzeniem w historii miasta stały się wizyty papieża Jana Pawła II, który był bardzo związany z Tatrami i Zakopanem. Już od młodzieńczych lat odbywał w te okolice wycieczki piesze i narciarskie. Jego ulubionym miejscem w Tatrach była dolina Chochołowska. Będąc papieżem odwiedzał Tatry kilka razy, był m.in. na Kasprowym Wierchu, nad Morskim Okiem, grzbietem Gubałów Zakopane noclegi centrum
Jaskinia Mylna
Jedna z ciekawszych jaskiń, którą można zwiedzić, jednak turystom udostępniono jedynie część ponad 1600-metrowego korytarza. Jaskinię można zwiedzać samodzielnie, bez przewodnika. Schodzi się po 3,5 m drabinie, warunki panujące w jaskini są dość trudne (niska temperatura, liczne kałuże, niskie korytarze). Odwiedzający musi posiadać pewne źródło światła, cieple ubranie i solidne turystyczne buty. Choć jaskinia nie posiada zbyt dużej ilości nacieków, to atrakcją jest spore urozmaicenie korytarzy. Zakopane noclegi
Siklawa
Wodospad na potoku Roztoka w Tatrach Wysokich. Jest to największy wodospad w Polsce, spada z progu Ściany Stawiarskiej rozdzielającej doliny Pięciu Stawów i Roztoki. Niezwykle malownicze miejsce, choć w zimie niebezpieczne, oblodzenia utrudniają drogę.
Jaskinia Raptawicka
Jaskinia znajduje się w Dolinie Kościeliskiej. Jest niewielka, ale ciekawa, aby ją pokonać trzeba zaopatrzyć się w latarkę i być ostrożnym zwłaszcza w okresie zimowym. Do jaskini prowadzi drabinka, dojście do niej zabezpieczono także łańcuchami. Wewnątrz można zaobserwować nietoperze.
Nosal
Bardzo popularny wśród turystów szczyt w Tatrach, o wysokości 1206 m n.p.m. Znajduje się w odległości ok. 4 km od Zakopanego. Jest znakomitym punktem widokowym na Halę Gąsienicową i Dolinę Bystrej. Na stokach znajduje się popularna trasa slalomowa (1953-1954), wraz ze sztucznym naśnieżaniem i wyciągiem krzesełkowym.
Jaskinia Wysoka – Za Siedmiu Progami
Jaskinia ma długość – 11660 m, a głębokość – 435 m. Wejście do niej jest bardzo trudne, a jeśli komuś się to uda – może zobaczyć bardzo ładną szatę naciekową. Choć jaskinia jest w centrum zainteresowania grotołazów – TPN nie wydaje zezwoleń na wejścia do niej.
Jaskinia Wielka Śnieżna
Najgłębsza i najdłuższa jaskinia Tatr – jej długość to blisko 24 km i stale się powiększa. Głębokość to 824 metry. Jaskinia powstała głównie poprzez wody z topniejących lodowców. Do dziś w korytarzach można zobaczyć jeziorka i wodospady. Położona w Dolinie Małej Łąki, jest ważnym ogniwem w systemie odwadniania Czerwonych Wierchów.
Jaskinia Mroźna
Nazwę swą jaskinia wzięła od niskiej temperatury, panującej tam przez cały czas czyli 6 stopni Celsjusza. Została odkryta w 1934 roku, a w latach 50-tych udostępniona dla zwiedzających. Jaskinia prowadzi obok Cmentarzyska Nacieków, Zwaliska, po czym Białym Chodnikiem dochodzimy do Wielkiej Komory. Tam zobaczymy m.in. Sabałowe Jeziorko. Ciekawostką jaskini są nacieki, przypominające szron.