Z historii Zakopanego

Pierwotnie Kotlinę Zakopiańską porastały lasy, na której budowano sezonowe osady pasterskie. W XVI wieku osady zostały przekształcone w wieś. Pierwsze wzmianki o Zakopanem pochodzą z roku 1564. W 1772 r. miejscowość została zagarnięta przez Austiaków, którzy sprzedali ją w 1824 r. rodzinie Homolacsów. Wówczas rozwijały się tu przede wszystkim kuźnice. W połowie XIX wieku wieś zaistniała jako miejscowość letniskowa. Od lat 70-tych XIX stulecia Zakopane zaczęło być znane jako miejscowość lecznicza. W 1873 roku powstało Towarzystwo Tatrzańskie. Jego współzałożycielem był Tytus Chałubiński – lekarz, przyrodnik, człowiek aktywnie promujący Zakopane pensjonaty. W 1885 r. wybudowano pierwszy hotel „Pod Giewontem”.

Dalszy rozwój miasteczka nastąpił z chwilą wybudowania drogi do Nowego Targu oraz doprowadzenia linii kolejowej z Chabówk w 1899 r. Na początku XX w. zaczęła tu przyjeżdżać „śmietanka” artystyczna, na czele ze Stanisławem Witkiewiczem. Zakopane wille

W latach międzywojennych zbudowano skocznię pod Krokwią, na której odbywały się Narciarskie Mistrzostwa Świata FIS. W 1933 roku miejscowości nadano prawa miejskie. Podczas II wojny świtowej hitlerowcy próbowali stworzyć narodowość góralską „goralenvolk”, co zostało przyjęte przez górali z dużym oporem. Zakopane pokoje do wynajęcia

Jednak największym wydarzeniem w historii miasta stały się wizyty papieża Jana Pawła II, który był bardzo związany z Tatrami i Zakopanem. Już od młodzieńczych lat odbywał w te okolice wycieczki piesze i narciarskie. Jego ulubionym miejscem w Tatrach była dolina Chochołowska. Będąc papieżem odwiedzał Tatry kilka razy, był m.in. na Kasprowym Wierchu, nad Morskim Okiem, grzbietem Gubałów Zakopane noclegi centrum

Jaskinia Mylna
Jedna z ciekawszych jaskiń, którą można zwiedzić, jednak turystom udostępniono jedynie część ponad 1600-metrowego korytarza. Jaskinię można zwiedzać samodzielnie, bez przewodnika. Schodzi się po 3,5 m drabinie, warunki panujące w jaskini są dość trudne (niska temperatura, liczne kałuże, niskie korytarze). Odwiedzający musi posiadać pewne źródło światła, cieple ubranie i solidne turystyczne buty. Choć jaskinia nie posiada zbyt dużej ilości nacieków, to atrakcją jest spore urozmaicenie korytarzy. Zakopane noclegi

Siklawa
Wodospad na potoku Roztoka w Tatrach Wysokich. Jest to największy wodospad w Polsce, spada z progu Ściany Stawiarskiej rozdzielającej doliny Pięciu Stawów i Roztoki. Niezwykle malownicze miejsce, choć w zimie niebezpieczne, oblodzenia utrudniają drogę.

Jaskinia Raptawicka
Jaskinia znajduje się w Dolinie Kościeliskiej. Jest niewielka, ale ciekawa, aby ją pokonać trzeba zaopatrzyć się w latarkę i być ostrożnym zwłaszcza w okresie zimowym. Do jaskini prowadzi drabinka, dojście do niej zabezpieczono także łańcuchami. Wewnątrz można zaobserwować nietoperze.

Nosal
Bardzo popularny wśród turystów szczyt w Tatrach, o wysokości 1206 m n.p.m. Znajduje się w odległości ok. 4 km od Zakopanego. Jest znakomitym punktem widokowym na Halę Gąsienicową i Dolinę Bystrej. Na stokach znajduje się popularna trasa slalomowa (1953-1954), wraz ze sztucznym naśnieżaniem i wyciągiem krzesełkowym.

Jaskinia Wysoka – Za Siedmiu Progami
Jaskinia ma długość – 11660 m, a głębokość – 435 m. Wejście do niej jest bardzo trudne, a jeśli komuś się to uda – może zobaczyć bardzo ładną szatę naciekową. Choć jaskinia jest w centrum zainteresowania grotołazów – TPN nie wydaje zezwoleń na wejścia do niej.

Jaskinia Wielka Śnieżna
Najgłębsza i najdłuższa jaskinia Tatr – jej długość to blisko 24 km i stale się powiększa. Głębokość to 824 metry. Jaskinia powstała głównie poprzez wody z topniejących lodowców. Do dziś w korytarzach można zobaczyć jeziorka i wodospady. Położona w Dolinie Małej Łąki, jest ważnym ogniwem w systemie odwadniania Czerwonych Wierchów.

Jaskinia Mroźna
Nazwę swą jaskinia wzięła od niskiej temperatury, panującej tam przez cały czas czyli 6 stopni Celsjusza. Została odkryta w 1934 roku, a w latach 50-tych udostępniona dla zwiedzających. Jaskinia prowadzi obok Cmentarzyska Nacieków, Zwaliska, po czym Białym Chodnikiem dochodzimy do Wielkiej Komory. Tam zobaczymy m.in. Sabałowe Jeziorko. Ciekawostką jaskini są nacieki, przypominające szron.


Możliwość komentowania jest wyłączona.