Zakopane niewątpliwie jest jednym z najatrakcyjniejszych miast w Polsce. Odgrywa znaczącą rolę na mapie polskiej kultury i stanowi miejsce, do którego przyjeżdżają najwybitniejsi pisarze, plastycy, muzycy i dziennikarze, by tu wypoczywać oraz tworzyć. Noclegi Zakopane to również duża baza noclegowa. Podhalański folklor stanowi jedną z głównych atrakcji Zakopanego.
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w Willi Koliba
Willa Koliba to pierwszy dom w stylu zakopiańskim zbudowany według projektu Stanisława Witkiewicza. Słowo koliba oznacza w gwarze góralskiej szałas pasterski. Jest to jedyne w kraju muzeum, w którym poznać można historię pierwszej opracowanej i realizowanej koncepcji polskiego stylu narodowego, opartego na budownictwie oraz zdobnictwie górali. We wnętrzu można zobaczyć meble i zastawy stołowe w stylu zakopiańskim, który spopularyzował na Podhalu pod koniec XIX w. Stanisław Witkiewicz, ojciec Witkacego. Podhale noclegi to także noclegi w konfortowych pokojach z pięknym widokiem na tatry
Teatr Witkacego
Założony 30 lat temu w miejscu dawnych spotkań młodopolskiej bohemy. Twórcy wskrzeszają dawną tradycję Zakopanego, na początku XX w. tętniącego życiem artystycznym. W holu teatralnym odbywają się też liczne wystawy plastyczne, koncerty i festiwale teatralne. Do obsady aktorskiej nadal należą związani z teatrem od pierwszych dni: Dorota Ficoń, Krzysztof Łakomik i Krzysztof Najbor. Szacunek oraz gościnność wobec widza zyskały Teatrowi Witkiewicza sławę miejsca wyjątkowego, gdzie widz był pożądany i oczekiwany.
Muzeum Tatrzańskie
Jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce, którego zbiory stale się powiększają. Ekspozycję podzielono na trzy części: historyczną, etnograficzną i przyrodniczą. Wizyta pomaga uzmysłowić sobie, jak mocno wszystkie te sfery są w Tatrach wzajemnie powiązane. W muzeum znajduje się też największa specjalistyczna biblioteka, gromadząca publikacje książkowe i prasowe, które dotyczą Tatr i Podtatrza, polskiego i słowackiego, a także archiwum stanowiące niewyczerpane źródło wiadomości dla setek badaczy tego regionu. Zakopane pokoje gościnne oferują piękne pokoje z wieloma atrakcjami
Cmentarz na Pęksowym Brzyzku
To najstarszy cmentarz w mieście założony ok 170 lat temu, a niektóre grobowce śmiało można nazwać dziełami sztuki. Przy wejściu znajduje się modrzewiowy kościółek, również najstarszy w Zakopanem. Spoczywają tu wybitni mieszkańcy Podhala, między innymi pisarze: Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer i Stanisław Witkiewicz, a także przewodnicy górscy i znany zakopiański gawędziarza Sabała. Obecnie na cmentarzu znajduje się ok. 320 grobów, a większość nowo chowanych tu zmarłych to osoby zasłużone dla Zakopanego i Polski, stad też często nazywa się Stary Cmentarz Cmentarzem Zasłużonych.