Zamość (nie)odkryty

Klub Młodych Liderów oraz Towarzystwo Szabli i Miecza organizują w październiku cykl warsztatów poświęconych historii XVII-wiecznego Zamościa.

Przedsięwzięcie odbędzie się również przy współudziale Miasta Zamość, Muzeum Zamojskiego, Zamojskiego Bractwa Rycerskiego, grupy Historica Experimentum, Przewodników z Pasją, Grupy Rekonstrukcji Historycznej Jana Sobiepana Zamoyskiego oraz Okręgowego Muzeum Techniki Drogowej i Mostowej w Lublinie oddział Zamość. Roztocze noclegi zaprasza.

– Chcemy ukazać zamościanom w sposób niekonwencjonalny miejsca dotąd nieodkryte, a także zachęcić ich do spędzenia w sposób aktywny i niebanalny wolnego czasu – mówi Katarzyna Kamińska z Towarzystwa Szabli i Miecza, koordynator przedsięwzięcia. – Warsztaty są bezpłatne i otwarte dla wszystkich mieszkańców niezależnie od wieku, można także przyjść z całą rodziną – dodaje Kamińska.

Cykl warsztatów rozpocznie się 4 października (w sobotę) w Muzeum Zamojskim. To będą warsztaty związane z militariami i fortyfikacjami. Będzie można – jak zapewniają organizatorzy – dowiedzieć się sporo o broni z XVII wieku i zobaczyć jak się taką bronią posługiwano. Warsztat poprowadzi Michał Soroka. Zbiórka przed muzeum o godz. 11.00.

Kolejny warsztat odbędzie się w niedzielę, 5 października. Uczestnicy będą zwiedzać miejsca dotąd (nie)odkryte i poznawać ciekawostki związane z Zamościem i sławnymi zamościanami. Ten warsztat poprowadzi Dominika Lipska, zamojska przewodniczka z pasją. Zbiórka na Rynku Solnym, godz. 11.00.

Trzeci warsztat przewidziany jest na 11 października (sobota) i dotyczyć będzie rekonstrukcji historycznej. Zajęcia w klubokawiarni Szkoła Życia poprowadzą członkowie Towarzystwa Szabli i Miecza: Paulina Kozłowska i Marcin Kuźma. Start: godz. 11.00. Chętni będą mogli dowiedzieć się, kim są członkowie grup rekonstrukcyjnych i poznają warsztat rekonstruktorów od kuchni.

Odnośnie kuchni – ostatni warsztat odbędzie się 12 października, w niedzielę. Podczas niego uczestnicy cofną się w czasie i będą mieli za zadanie ugotować coś bez użycia współczesnych urządzeń i narzędzi, tak jak kiedyś przyrządzano posiłki. Warsztat poprowadzi Małgorzata Momot z Zamojskiego Bractwa Rycerskiego. Historyczne gotowanie rozpocznie się o godz. 11.00 na strzelnicy Historica Experimentum (ul. Łukasińskiego 2b, obok budynku Muzeum Rzeźby Mariana Koniecznego).

Cykl warsztatów zakończy się 18 października (w sobotę) „Odkrywaniem Twierdzy Zamość”. To będzie rodzaj gry terenowej. Uczestnicy zabawy podzieleni zostaną na grupy. Każda z grup otrzyma kopię planu Zamościa z XVII wieku z zaznaczonymi obiektami, które trzeba będzie zidentyfikować, odnaleźć i odpowiedzieć na pytanie związane z jego historią. Najlepsi otrzymają tytuł „Odkrywca Twierdzy Zamość”. Początek gry: godz. 11.00, Rynek Solny. A o świetną atmosferę podczas finału zadba Leszek Sobuś z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Jana Sobiepana Zamoyskiego.

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.


Możliwość komentowania jest wyłączona.